Dessa katter går inte att tinga just nu
Dessa katter kan för tillfället ej adopteras av olika anledningar.




Merneith
Hona. Svartsilvertigré och vit semilåghårig. Född 2016. Social och kelig. Van innekatt.
Inkom på grund av personliga förändringar. Kommer från Örebro.

Ej bokningsbar pga sjukdomsutredning

Kontaktperson: Helena Lindberg, 073-15 03 424 helena@orebrokatthem.com
(Inkom i jourhem 170929)


Fräsis
Hane. Blåtigré. Född 2011. Retsam mot andra katter, så han vill antingen bo som ensamkatt eller med någon som tål hans hårda tag i lek. Van att bo med många andra katter. Social, kelig och go i famnen, men har som vara att fräsa "för säkerhets skull" rätt ofta, därav namnet. Kommer ifrån Lanna utanför Örebro. Inkom på grund av att ägaren hade för många katter.
Fräsis adopterades men kom åter p.g.a. ändrade förhållanden.

Ej bokningsbar pga sjukdomsutredning

Kontaktperson: Emelie Lindström, emelie@orebrokatthem.com
(Inkom i jourhem 161221, - adopterades 170503, kom åter 170921)


Manolo Hane. Svart med vitt. Troligen född omkring 2012. Stor katt. Väldigt osäker kisse som levt länge på en soptipp. Inte van vid människor än, rädd och låter sig inte vidröras, behöver mycket tid och tålamod för att utvecklas och bli trygg.

Rymde utanför katthemmet

Kontaktperson: Annika Strignert, 0760-10 38 11 annika@orebrokatthem.com
(Inkom till jourhem 161115)


Jonatan
Hane. Röd med vitt. Troligen född juni 2015. Blyg men nyfiken. Kommer från en ägare som hamnat på lasarettet och skall sedan flytta till äldreboende. Kommer från Nora.

Försvann från sitt jourhem i Fjugesta

Kontaktperson: Linda Börjesson, 072-54 84 242 (sms i första hand) lindab@orebrokatthem.com
(Inkom i jourhem 151201)


Gina
Hona. Svartsköldpadda med vitt. Troligen född 2015. Försiktig men kelig. Kommer från en kattkoloni utanför Kumla.

Rymde från Vasastan, Markgatan, 160731

Kontaktpersoner: Ida Johansson, 072-22 18 197 ida@orebrokatthem.com och Frida Andreasson, 070-09 80 923 frida@orebrokatthem.com
(Inkom i jourhem 160505)